Daily Archives: September 3, 2012

The Hugo Winners, 2012

Here they are, stolen shamelessly from Tor.com. No, I didn’t win, but neither did I expect to, and frankly, it didn’t stop me from having one of my best Hugo nights ever, because as MC of the Hugo Awards I got to give so many Hugos to so many friends that it really was kind of crazy.

I will update more about the ceremony and Worldcon later in the week, after I’ve had time to recuperate. But suffice to say Chicon 7 has truly been fantastic.

Best Novel

  • Winner: Among Others by Jo Walton (Tor)
  • A Dance With Dragons by George R. R. Martin (Bantam Spectra)
  • Deadline by Mira Grant (Orbit)
  • Embassytown by China Miéville (Macmillan UK / Del Rey)
  • Leviathan Wakes by James S. A. Corey (Orbit)

Best Novella

  • Winner: “The Man Who Bridged the Mist” by Kij Johnson (Asimov’s September/October 2011)
  • Countdown by Mira Grant (Orbit)
  • “The Ice Owl” by Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction November/December 2011)
  • “Kiss Me Twice” by Mary Robinette Kowal (Asimov’s June 2011)
  • “The Man Who Ended History: A Documentary” by Ken Liu (Panverse 3)
  • Silently and Very Fast by Catherynne M. Valente (WSFA)

Best Novelette

  • Winner: “Six Months, Three Days” by Charlie Jane Anders (Tor.com)
  • “The Copenhagen Interpretation” by Paul Cornell (Asimov’s July 2011)
  • “Fields of Gold” by Rachel Swirsky (Eclipse Four)
  • “Ray of Light” by Brad R. Torgersen (Analog December 2011)
  • “What We Found” by Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction March/April 2011)

Best Short Story

  • Winner: “The Paper Menagerie” by Ken Liu (The Magazine of Fantasy & Science Fiction March/April 2011)
  • “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” by E. Lily Yu (Clarkesworld April 2011)
  • “The Homecoming” by Mike Resnick (Asimov’s April/May 2011)
  • “Movement” by Nancy Fulda (Asimov’s March 2011)
  • Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue” by John Scalzi (Tor.com)

Best Related Work

  • Winner: The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight (Gollancz)
  • Jar Jar Binks Must Die… and Other Observations about Science Fiction Movies by Daniel M. Kimmel (Fantastic Books)
  • The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature by Jeff VanderMeer and S. J. Chambers (Abrams Image)
  • Wicked Girls by Seanan McGuire
  • Writing Excuses, Season 6 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowal, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story

  • Winner: Digger by Ursula Vernon (Sofawolf Press) 
  • Fables Vol 15: Rose Red by Bill Willingham and Mark Buckingham (Vertigo)
  • Locke & Key Volume 4, Keys to the Kingdom written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez (IDW)
  • Schlock Mercenary: Force Multiplication written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton (The Tayler Corporation)
  • The Unwritten (Volume 4): Leviathan created by Mike Carey and Peter Gross. Written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Winner: Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO)
  • Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely, directed by Joe Johnston (Marvel)
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.)
  • Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount)
  • Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Winner: “The Doctor’s Wife” (Doctor Who), written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark (BBC Wales)
  • “The Drink Tank’s Hugo Acceptance Speech,” Christopher J Garcia and James Bacon (Renovation)
  • “The Girl Who Waited” (Doctor Who), written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran (BBC Wales)
  • “A Good Man Goes to War” (Doctor Who), written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar (BBC Wales)
  • “Remedial Chaos Theory” (Community), written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman (NBC)

Best Editor, Short Form

  • Winner: Sheila Williams
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan

Best Editor, Long Form

  • Winner: Betsy Wollheim
  • Lou Anders
  • Liz Gorinsky
  • Anne Lesley Groell
  • Patrick Nielsen Hayden

Best Professional Artist

  • Winner: John Picacio
  • Dan dos Santos
  • Bob Eggleton
  • Michael Komarck
  • Stephan Martiniere

Best Semiprozine

  • Winner: Locus edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
  • Apex Magazine edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
  • Interzone edited by Andy Cox
  • Lightspeed edited by John Joseph Adams
  • New York Review of Science Fiction edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer

Best Fanzine

  • Winner: SF Signal edited by John DeNardo
  • Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • The Drink Tank edited by James Bacon and Christopher J Garcia
  • File 770 edited by Mike Glyer
  • Journey Planet edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.

Best Fan Writer

  • Winner: Jim C. Hines
  • James Bacon
  • Claire Brialey
  • Christopher J Garcia
  • Steven H. Silver

Best Fan Artist

  • Winner: Maurine Starkey
  • Brad W. Foster
  • Randall Munroe
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Taral Wayne

Best Fancast

  • Winner: SF Squeecast, Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)
  • SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz, produced by Patrick Hester
  • StarShipSofa, Tony C. Smith

John W. Campbell Award for Best New Writer

  • Winner: E. Lily Yu
  • Mur Lafferty
  • Stina Leicht
  • Karen Lord
  • Brad R. Torgersen